Pro studenty

For students

Aktuality

Milí studenti, máte-li v rámci studia domluvenou návštěvu v naší ordinaci, ozvěte se nám, prosím, telefonicky či e-mailem s dostatečným předstihem (1-2 týdny předem). Je-li součástí stáže i návštěva u pacienta doma, je třeba to naplánovat včas.

Na stáž, prosím, dorazte s bílým lékařským oblečením (kalhoty a triko, v době pandemie lépe, než plášť), s sebou mějte fonendoskop. Ochranné pomůcky (respirátor FFP2, rukavice) Vám v době pandemie COVID-19 poskytneme.

Těšíme se na setkání!

Update

Dear students, if you have been appointed to our practice for a course in general practice, please contact us by either e-mail or telephone 1-2 weeks prior to your stay, so we can better organize the course. If possible, we will try to arrange a GP home visit (this requires English speeking patients, or you will be accompanied by a Czech GP or student). 

Please bring white clothing for the course (during COVID 19 pandemic we recommend to wear trousers + shirt) and a stethoscope. We will provide personal protective equipment (FFP2 respirator + gloves if needed).

We look forward to seeing you!

Materiály

Sdílím odkaz na skvělé video shrnující poznatky o covid-19 z roku 2021 – 131. Shattuck Lecture by Anthony Fauci.

https://www.massmed.org/Continuing-Education-and-Events/Annual-Meeting-Educational-Programs/2021-Shattuck-Lecture/