Očkování cizinců proti covid-19 – Vaccination aganist covid-19 for foreigners

U praktického lékaře a v očkovacích centrech bez úhrady je možné očkovat cizince s dlouhodobým pobytem v ČR, kteří mají v ČR sjednané veřejné zdravotní pojištění s plným rozsahem péče. Pojištění v zemi EU mohou u jedné z velkých zdravotních pojišťoven v ČR zažádat o sjednání tzv. výpomocného pojištění. Podrobněji viz https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/zahranicni-pojistenci-a-covid-19.

It is possible to vaccinate foreigners  on behalf of public medical insurance with full coverage in the Czech Republic (granted usually for long-term residents) and also EU citizens with so called „výpomocné pojištění“ – basic medical insurance (has to be taken out individually in one of the public insurance companies) either in vaccination centers (for registration see here https://registrace.mzcr.cz/) or at a GP office. For vaccionation at a GP office, you do not need to register at this web site but you need to make personal appointment by telephone or e-mail.

Foreingers with private insurance or without public insurance in the Czech Republic can be vaccinated only in selected vaccination centers (see here https://registrace.mzcr.cz/samoplatci/ocm/index_en.html) following prior registration here https://registrace.mzcr.cz/samoplatci.

Join the discussion Jeden komentář

Napište komentář